Ubiór

Nie trzeba od razu wydawać fortuny, aby kupić strój do nordic walking. Najlepiej ubrać się w strój sportowy, który jest funkcjonalny i nie krępuje ruchów. Dla jednego będzie to dres, dla innego legginsy, spodenki, koszulka itp. Ważne, aby była to odzież, w której czujemy się komfortowo. Na rynku jest wiele firm, które oferują odzież dla zwolenników danej dyscypliny sportu. Wybierając strój dla siebie należy zastanowić się w jakich warunkach będę maszerował. Jeżeli latem, gdy jest wilgotno i gorąco, wtedy organizm z trudem radzi sobie ze schładzaniem, wtedy należy wybrać odzież z oddychających włókien syntetycznych. Mają one za zadanie przepuszczać parę wodną, pochłaniać wilgoć i odprowadzać ciepło z powierzchni ciała. W taki sposób mamy zapewnioną wentylację i utrzymujemy suchą powierzchnię skóry. Natomiast zimą należy pamiętać o tym, aby odzież ochroniła nas przed zewnętrznym źródłem wilgoci i wodą powstającą na skutek pocenia się. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć głowę, stopy i dłonie, gdyż nie mają one tkanki tłuszczowej, dlatego muszą być chronione. Kupujemy czapkę, rękawiczki i cieplejsze skarpetki, niż latem.

Obuwie

Dobre buty są bardzo ważne, jeśli chodzi o nordic walking. Nigdy nie maszerujemy w sandałkach, klapkach czy tenisówkach. Buty powinny być wygodne, dobrze dopasowane i antypoślizgowe. Na rynku są specjalne buty do nordic walkingu. Dobre są buty do joggingu lub lekkie buty trekingowe. Jednak buty do nordic walkingu opracowano ze szczególnym uwzględnieniem ruchu stopy. Mają one lekko zakrzywioną podeszwę na pięcie i dzięki temu łatwiej jest stawiać stopę, a jej przetoczenie po podłożu odbywa się optymalnie. Natomiast pod śródstopiem podeszwa jest nieco podniesiona, aby poprawić odbicie. Elastyczne dodatkowe warstwy powyżej podeszwy wspierają naturalny ruch stopy. Niezależnie na jaki rodzaj obuwia się zdecydujemy, musi ono spełniać kilka wymogów:

 • tłumić - jest to wskazane szczególnie na twardym podłożu,
 • wspierać - gdy stawiasz piętę na podłożu, but musi zagwarantować, że nie przesunie się ona do wewnątrz ani na zewnątrz,
 • prowadzić - stopa nie może ślizgać się w bucie, ponieważ możemy nabawić się odcisków czy naderwać ścięgno.

Najważniejsze cechy butów do nordic walking to:

 • stabilna pięta
 • elastyczna podeszwa
 • amortyzująca podeszwa

Te istotne cechy zapewniają: łatwe przetoczenie pięty po podłożu, amortyzację; stabilność stopy w pozycji bocznej; ułatwienie zgięcia stopy podczas fazy odbicia.

Kije do nordic walking

Kijki do nordic walking mogą być wykonane z:

 • aluminium
 • włókna szklanego
 • włókna węglowego
 • mieszanek, np. włókno węglowe z aluminium

Najlepszym materiałem jest włókno węglowe, zapewnia nie tylko wytrzymałość, ale i komfort użytkowania, gdyż są lekkie i bardzo dobrze amortyzują wstrząsy powstające w kontakcie z podłożem.

Bardzo ważna jest budowa kijka. Jego elementy to:

 • rękojeść – musi być dopasowana do kształtu dłoni; zbudowana z materiałów gładkich, odpornych na wytarcie, np. korek, kauczuk naturalny, pianka
 • pasek – mocuje dłoń do kija, najczęściej jest zapinany na rzep. Pasek musi być tak wykonany, by po wypuszczeniu kijka z dłoni, umożliwiał łatwy i szybki chwyt. Powinien też przylegać do dłoni i nadgarstka bez możliwości przesuwania się, ale też nie za mocno, by nie uciskał i nie ograniczał przepływu krwi
 • końcówka – może być bardzo ostra, zakończona i zadarta jak pazur lub ścięta z zaostrzonymi brzegami. Ta pierwsza polecana jest osobom zaawansowanym, druga bardziej bezpieczna dla osób początkujących.

Kijki do nordic walking dobieramy zarówno pod względem parametrów fizycznych ćwiczącego, jak i sprawności ruchowej.

Należy je wybierać w obuwiu, w którym będzie się maszerować. Może pomóc wzór: 0, 68 x wzrost w centymetrach. Przydatna będzie też prezentowana obok tabela.


Wyposażenie dodatkowe

Gdzie schować klucze, komórkę itp.?
Można wziąć ze sobą plecak, jednak należy pamiętać o tym, aby nie był zbyt duży, bo to zdecydowanie utrudnia chodzenie. Warto kupić plecak, który jest dodatkowo z przodu zapinany (taki dla biegaczy), aby nic nam nie przeszkadzało podczas chodzenia. Bardzo popularne są też pasy, które mocuje się wokół bioder. Mają one przewagę nad plecakami, gdyż maszeruje nam się nieco swobodniej, niż z balastem na plecach. Ostatnio na rynku pojawiły się pokrowce na kije, które podczas marszu służą jako torba biodrowa z kieszeniami na dokumenty, klucze czy telefon. Dwa w jednym – najlepsze rozwiązanie.